V poslední době se nemovitosti prodávají mrknutím oka i když ceny se za poslední roky zvedly v mnoha případech o desítky procent, tak poptávka je stále vysoká. Co je tedy důvodem k tak razantnímu zvyšování cen a jaký bude další vývoj?
Vzhledem k tomu, že působíme hlavně v Pardubickém a Královehradeckém kraji, tak se budeme věnovat hlavně těmto regionům v kterých tak máme dlouhodobý přehled o celkovém vývoji.
Nejprve tedy k tomu jak nám ceny rostou. Dle serveru Valuo.cz například ceny bytů nejrazantněji zdražily ve Svitavách, a to o více než 37 % za poslední dva roky. Naopak v Rychnově nad Kněžnou došlo k nárůstu „pouze“ o 19 %, což je samozřejmě dáno i tím, že v Rychnově jsou ceny bytů dlouhodobě vyšší než například ve Svitavách, a tak se procentuální nárůst takovým způsobem nepromítne. Jaké faktory tedy mají vliv na to, že ceny nemovitostí takto razantně rostou?
Těch faktorů je hned několik. V první řadě je to poptávka a nabídka. V letošním roce evidujeme obrovský nárůst poptávky hlavně po rezidenčních nemovitostech. Není tak problém, aby se i přes vyšší tržní cenu na prohlídku přihlásilo několik desítek zájemců a nemovitost byla prodána doslova za pár dnů. Mohlo by se zdát, že se snížila nabídka nemovitostí, ale dle dat z katastrálního úřadu pro Ústí nad Orlicí došlo za první pololetí tohoto roku k převodu celkem 3 245 nemovitostí a v minulém roce to bylo 2 682 nemovitostí, což je nárůst o 21 %.
Není tak méně nemovitostí k prodeji, ale hlavně došlo k razantnímu nárůstu poptávky, a to je z našeho pohledu hlavní faktor vlivu na ceny nemovitostí, jelikož nabídka dlouhodobě nestačí tuto poptávku uspokojit.
Dalším důležitým faktorem jsou úrokové sazby hypoték, které jsou stále na velmi nízké úrovni. Z dat vyplývajících z Hypoindexu se aktuálně bavíme o průměrné sazbě 2,32 %. Asi jste už četli, že banky letos poskytli, již větší objem hypoték než za celý minulý rok. Nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, tak podporují už tak vysoké ceny nemovitostí.
Zajímavostí je také, že evidujeme nárůst počtu klientů, kteří nemovitost platí z vlastních prostředků. Nemovitost si pořizují hlavně jako zajímavou investici, což je vzhledem ke stoupající inflaci více než rozumné, jelikož v dlouhodobém horizontu budou ceny nemovitostí pravděpodobně stále stoupat.
No a v neposlední řadě je to ekonomická prosperita, kdy v průběhu let postupně roste kupní síla obyvatelstva, což je další důležitý faktor, který podporuje růst cen nemovitostí.
To s jistotou nemůže říci nikdo. Jak bylo výše psáno, tak z dlouhodobého hlediska budou ceny pravděpodobně stoupat, ale co v krátkodobém horizontu? Prvním vlivem na ceny nemovitostí by mohlo být razantnější zvýšení úrokových sazeb hypoték. Z dostupných informací vyplývá, že ČNB přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb, a to se promítne do zvýšení úrokových sazeb úvěrů. Splátky úvěrů by tak mohly narůst dle ceny nemovitosti v řádech tisíců měsíčně, což poptávku může ochladit.
Dalším faktorem, který ale nikdo nechceme je ekonomická krize, která vzhledem k situaci v posledním roce a současném vývoji může přijít. Zde by byl vliv na ceny nemovitostí již patrnější, tak jak tomu bylo například v roce 2009. Musíme jen doufat, že tato situace v dohledné době nenastane.
V poslední době se nám k tomu přidávají rostoucí ceny energii a stavebního materiálu.
Vliv na ceny nemovitostí má i délka vyřízení stavebního povolení, které v některých případech trvá i několik let, což nás řadí na chvost světového žebříčku. Nový stavební zákon, který prošel schválením by měl zkrátit celý povolovací proces a na trh by se tak mohlo dostat více nemovitostí, což následně může ovlivnit jejich ceny. Jeho účinky budou ale patrné až za několik let.
Teprve čas tedy ukáže jakým směrem se ceny nemovitostí budou vyvíjet. Je vysoce pravděpodobné, že ceny v dlouhodobém horizontu budou dále růst, ale již ne asi tak razantním způsobem jako doposud.