Jedná se o velice častý dotaz a ne vždy se setkáte s jasnou odpovědí. Jednoduchá odpověď na tuto otázku je – ano, ale je v tom háček. Přestože banky běžně neposkytují 100% hypoteční úvěry, kterým lze zafinancovat celou kupní cenu, nabízí se jiné možnosti, jak od banky obdržet celou částku. Těmito možnostmi jsou zástava jiné nemovitosti nebo úvěr ze stavebního spoření. Ne každý má možnost ručit bance jinou nemovitostí, tudíž většina případů financování bez vlastních prostředků je řešena druhou zmíněnou variantou.
Pojem LTV přímo souvisí s výše zmíněnou možností zastavení další nemovitosti. Ukazuje totiž poměr výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti, který zpravidla bývá 80%. Převyšuje-li tedy výrazně hodnota zastavené nemovitosti výši úvěru, lze čerpat plnou výši kupní ceny. Stále je možné získat od banky hypoteční úvěr s poměrem ukazatele LTV ve výši 90%. Nicméně, v takovém případě je zpravidla úvěr spojen s vyšší úrokovou sazbou.
Obzvlášť v poslední době velmi často řešené pojmy, které přinesly výrazné omezení v možnosti poskytování hypotečních úvěrů. V případě DTI se jedná o maximální úvěrový limit. Ten nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu. DSTI poměřuje celkovou zadluženost v porovnání s čistým příjmem žadatele. Výše vašich splátek tak nesmí přesáhnout 45% vašeho čistého měsíčního příjmu. Ten se vypočítává jako průměr z ročního příjmu, což může také věci zkomplikovat. Jediná možnost, jak vylepšit svou šanci na získání úvěru a vyhnout se potížím s těmito ukazateli, je nežádat o úvěr sám. Se spolužadatelem se vám vaše příjmy sčítají a šance na schválení hypotéky jsou tak mnohem vyšší.
Ano, opět existuje hned několik možností. První z nich je tzv. předhypoteční úvěr na družstevní byt. Tuto možnost lze aplikovat pouze na družstevní byty s možností převodu do osobního vlastnictví. V takovém případě vám banka v rámci předhypotečního úvěru půjčí peníze na přechodnou dobu bez zástavy na dané nemovitosti. Podmínkou je potvrzení bytového družstva, že byt lze do maximální lhůty 2 let převést do osobního vlastnictví. Po převodu do osobního vlastnictví lze z předhypotečního úvěru udělat běžný hypoteční úvěr. Dále lze využít stavebních spořitelen a jejich nabídky nezajištěných úvěrů. Aktuálně existují také hypoteční úvěry na míru vytvořené pro financování družstevních bytů bez možnosti převodu do OV, tedy bez možnosti zástavy. Tento typ úvěru je však značně limitován v mnoha ohledech.
Základní kámen a ukazatel, který banku zajímá, je pochopitelně příjem žadatele. Až při jejich prokazování nastávají mezi oběma případy rozdíly. Zaměstnanci mají v tomto ohledu výhodu – stačí doložit formulář o potvrzení pracovního příjmu a údaje podložit výpisy z bankovního účtu. V případě, že nemáte u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou, je nutné mít odpracované minimálně 3 měsíce.
Pro živnostníka neexistuje jiný způsob, jak doložit bance své příjmy, nežli pomocí pomocí daňového přiznání. Ve většině případů po vás bude banka požadovat daňová přiznání zpětně za 2 roky. Při výpočtu vašeho příjmu se vychází z daňového základu. Živnostníci s vyšším daňovým paušálem jsou tak z hlediska poskytnutí úvěru ve značné nevýhodě.